Határtalanul Észak-Erdélyben
A Füzesabonyi Teleki Blanka Általános Iskola 7. évfolyama, 32 tanulóval 2017. október 4-6 között kiránduláson vett részt Észak-Erdélyben a Határtalanul program támogatásával.
Utunkat Nagykárolyban kezdtük, ahol idegenvezetőnk megismertetett a Károlyi-család és a kastély történetével. A kastély leghíresebb gazdája a Rákóczi szabadságharc fegyverletételénél szerepet játszó Károlyi Sándor volt.
Innét Érmindszentre – ma Ady Endre – utaztunk, ahol Ady szülőházát és a később – 1896-ban- épített kúriát tekintettük meg. Számos relikviát felfedeztünk, s az itt látott- olvasott idézetek is ismerősként csengtek. Rövid műsor formájában megemlékeztünk a költőről, felidéztük életének jelentős eseményeit, majd megkoszorúztuk a költő szobrát.
Az első éjszakát Kolozsvárott töltöttük, ahol ellátogattunk a Házsongárdi temetőbe Áprily verse nyomán megkerestük Apáczai Csere János sírját, majd Mátyás király szülőházát. Nagy élményt jelentett mindannyiunk számára a Báthori István Elméleti Líceumban tett látogatásunk, ahol a hetedik évfolyam várt bennünket. Bemutatták több száz éves iskolájukat, ízelítőt adtak mindennapjaikból, tantárgyaikból. Reméljük, az itt szövődött barátságok sokáig fennmaradnak, akár későbbi látogatásokat is eredményeznek.
Második napunk a tordai sóbányában folytatódott, ahol 9 emelet mélységben még óriáskerékre is ülhettünk, csónakázhattunk a 8 méteres mélységű tavacskán. A Hunyadi-családhoz kapcsolódott a Vajdahunyadon tett látogatásunk, majd Aradon szálltunk meg.
Azt hiszem, kevesen mondhatják el magukról, hogy október 6-án a legeredetibb helyszínen emlékezhetett meg az aradi vértanúkról, a nemzeti gyásznapon. Mi megtettük ezt, megkoszorúztuk a vértanúk emlékművét, kis műsorral fejet hajtottunk a hősök emléke előtt.
Az Arany-év kapcsán Arany János szülőhelye sem maradhatott ki úti céljaink közül. Az Arany Portán Fekete Mária néni, a ház gazdaasszonya várt bennünket. Sok érdekes adatot tudtunk meg tőle a kis Arany életéről, családjáról. Csoportképet a „feketén bólingat”-ó eperfa alatt is készítettünk, ami a versben megírt fa unokája. Innen a Csonka toronyba látogattunk, ahol kedves és jó humorú idegenvezetőnk igazán közelivé tette Arany korát. Megnyugodtunk, hogy folytatni tudtuk az általa megkezdett idézeteket.
Úgy gondoljuk, ez a három nap nem csupán a közösségünk erősítésében bír jelentőséggel, hanem hatalmas élményekkel, csodálatos építészeti látnivalókkal és új barátokkal is gazdagodtunk.
Fejes Ildikó és Bernáth Melinda
osztályfőnök 7. a-b