foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Ha az ember jó társaságban tanulhat, ahol a tisztelet tanárok és diákok között kölcsönös, úgy élvezheti munkáját.

Füzesabonyi Teleki Blanka

Általános Iskola és AMI


Kréta belépéssel kapcsolatos problémák megoldásához az alábbi e-mail címen tudunk segítséget nyújtani!
Email:telekihelp@gmail.com

KRÉTA e-napló

Új belépési információk!

KRÉTA e-ügyintézés

Kapcsolat

Füzesabonyi Teleki Blanka Általános Iskola
és Alapfokú Művészeti Iskola

3390 Füzesabony,
Szabadság út 33.

 
Tel: 06/30 911 2627
 
E-mail:
iskola@telekifuzesabony.
onmicrosoft.com

Főigazgató:
Matináné Semperger Anikó
 
Főigazgató-helyettesek:
Énekes István Lászlóné

Tóthné Veres Noémi

Nyitvatartás

Székhely:
3390 Füzesabony, Szabadság út 33.

Hétfőtől-Péntekig 7-18 óra

 

Telephely:
3374 Dormánd, Dózsa György út 78.

Hétfőtől-Péntekig 7-18 óra

 

Művészetoktatás:
3390 Füzesabony, Kossuth Lajos út 1-3.

Hétfőtől-Péntekig 7-19 óra

Iskolánkat fenntartó Tankerületi Központ

Egri Tankerületi Központ
3300 Eger, Bem tábornok utca 3.

Tel: 36/795-230
E-mail: eger@kk.gov.hu
Honlap: http://kk.gov.hu/eger

Képviselő: Ballagó Zoltán igazgató

Tel: 30/626-6280
E-mail: zoltan.ballago@kk.gov.hu

Iskolánk blogja

Bővebb, naprakész információkat olvashat, láthat iskolánk blogján

Kérjük látogassa meg a Füzesabonyi Teleki Blanka Általános Iskola és AMI blogját!

Iskolatörténet

Az iskolánk mögött álló közel hat évtized bemutatása nem lehet teljes anélkül, hogy a kezdetekről ne ejtenénk szót.
A XVII-XVIII. századi Magyarország falvai közül csak azokban folyt oktatás, melyeknek templomuk, egyházi vezetőjük volt. A füzesabonyi római katolikus templomot 1731-35 között építtette Erdődy püspök, így erre a korszakra tehető a tanítás kezdete is.
A település első iskolája 1735-40 között épült, az un. Kántor iskola, melyben egy tanterem és tanítói lakás volt. 1852-ben készült el a Zrínyi úti épület, szintén egy teremmel és lakással, ezt 1884-ben egy tanteremmel bővítették.
1894-től 1967-ig Pusztaszikszón is volt iskola a tanyasi gyerekek számára.
1897-ben az egyház megvásárolta a Mátyás király úti csendőrlaktanyát, de a tanítás csak két év elteltével kezdődhetett meg egy helységben.
A piactéri központi iskola, mely eredetileg hadikórház volt, az I. világháború után 3 teremmel és egy lakással szolgálta az oktatást.
A vasút kiépítése, a település fejlődése hozta magával a „telepi” községrész benépesedését. Szükségessé vált, hogy itt is épüljön iskola. 1920-as években nyitotta meg kapuit a „Tornyos”, mely 1994-ig kettős funkciót töltött be. Egyházi szertartásoknak is helyet adott, az oltár függönnyel volt eltakarva. Az épület később két teremmel bővült, ezekben egy ideig a napközi konyhája is működött.
1935-ben felépült a Szihalmi úton a Révész iskola, két tanteremmel és egy lakással. Később ezt is „bővítették”, a termet kettéfalazták és a lakás előszobájából egy pici termet alakítottak ki. 1967-ig folyt itt tanítás, akkor a Varroda került benne elhelyezésre.
Az 1950-es évekre a település két részén közel azonos létszámú iskoláskorú gyermek oktatását kellett biztosítani. Így 1954 szeptemberére megalakult a telepen az I.sz., a faluban a II.sz. Általános Iskola. Ezzel persze a gyerekek elhelyezése nem oldódott meg, a szétszórtan elhelyezett tantermek problémája még közel 50 évig fennállt.

Jelentős fejlődést hozott az ötvenes évek közepén a község két részén felépült teljesen egyforma iskolaépületek átadása. Ki gondolná, hogy a nagynak látszó épületekben csak négy tanterem, egy előadóterem, úttörőszoba, két szertár, igazgatói iroda és tanári szoba, valamint vizesblokkok kaptak helyet? A gyermeklétszám növekedése miatt később az úttörőszoba és a szertárak is tantermekké lettek átalakítva. Megoldást ez sem adott, így az előzőekben említett iskolaépületekben továbbra is folyt tanítás. Sőt, családi házaknál, volt kocsmák nagy helyiségeiben is helyeztek el osztályokat, pl. a Szabadság úti Zele-féle kocsmában.
Iskolánk napközijének is igen hányatott sorsa volt. Először a jelenlegi óvoda épületében, majd a mostani Idősek Otthonában (Honvéd úton), illetve a Tornyos iskolában működött. Az „Öregotthonban” tanítás is folyt, technika műhelyként és úttörőszobaként is funkcionált. Ezeket a szerepeket az iskolánk mellett jelenleg üresen álló gyermekorvosi rendelő is betöltötte.
A technika műhely és a gyakorlókert is sokat „vándorolt”. A Dobó-Maklári utcák kereszteződésében álló már lebontott épületből a sportcsarnok melletti játszótér helyén lévő kis családi házba került, majd a ’80-as években költözött a jelenlegi helyére, a főépület alagsorába.
Mindeközben 1958-74 között az iskola helyet adott az egri 212.sz. Szakmunkásképző Ipari Iskola kihelyezett tagozatának is. A közismereti tárgyakat iskolánk pedagógusai tanították, a szakképzést ipari szakemberek vezették.
Az 1980-as évekre Füzesabony lakossága megközelítette a 8000 főt. Az iskolák zsúfoltsága, a szükségtermek állapota halaszthatatlanná tette a fejlesztést, a bővítést. Ez mindkét általános iskolában két lépcsőben valósult meg.
Intézményünkhöz négy tantermet, egy szertárt, ebédlőt, konyhát építettek, melyet 1972-től vehettek birtokukba a gyerekek. A másik épületszárny 1994-re készült el, benne könyvtár, kémia szaktanterem, hat tanterem, két kis nyelvi labor és szertár található. Hosszú évek után végre egy épületben kapott helyett az iskola összes tanulója, pedagógusa!
A Tornyos iskola visszakerült az egyház tulajdonába.
Az 1995-ös év nagy eseménye volt a sportcsarnok átadása. Ezzel megszűnt az akkoriban dohos, rendszeresen beázó, alagsori tornaterem használata. A fergeteges műsorral színesített átadóünnepség után nagy örömmel vettük birtokba az épületet.
2011-ben felújításra került az alagsori tornaszoba, így biztosítva van a mindennapos testnevelés összes órájának helyszíne.
2015-ben Füzesabony Város önkormányzata sikeresen pályázata eredményeként megtörtént az épület nyílászáróinak cseréje, a külső hőszigetelés és színezés. Ezzel egy időben megújult a sportcsarnok is, már csak a küzdőtér felújítása van hátra.

Az intézmény szakmai munkájáról is tegyünk említést.
Az 1990-es évekig az úttörőmozgalom, azóta a diákönkormányzat programjai tették, teszik színesebbé, vidámabbá az iskolai életet. Ki ne emlékezne szívesen a kirándulásokra, táborokra, farsangi karneválokra? A tanulmányi és sportversenyek, klubdélutánok, mai néven diszkók, hulladékgyűjtések, akadályversenyek, Ki mit tud?-ok, Boton-napok, föld napi, gyereknapi rendezvények, vagy a paradicsom, szőlő vagy krumpli szedések, csak néhányat említve a tanévek programjaiból, biztos sok hajdani és mai diákban élnek felejthetetlen emlékként.
2001-ben létrehoztuk a Füzesabonyi Teleki Blanka Iskoláért és Tanulóiért Alapítványt. A kétévente megrendezésre kerülő Blanka-bál bevételét, valamint az SZJA 1%-ából befolyt összeget tanítványaink versenyeztetésére, jutalmazására, táboroztatására, az iskola belső és külső terének, berendezéseinek, felszereltségének fejlesztésére, esztétikusabbá tételére fordítja az alapítvány.  Ezen túl a Blanka-bál egy kiváló alkalom arra, hogy a szülők és a pedagógusok kötetlen formában tölthessenek egy kellemes estét.
Számos diákunk ért el sikert tantárgyi, művészeti és sportversenyek megyei, regionális, országos fordulóján is. Felkészülésüket szakkörökön, tehetséggondozó foglalkozásokon biztosítják lelkes pedagógusaink.
Többéves hagyomány az „Iskola kiváló diákja” kitüntetés átadása. Ezt a díjat a ballagási ünnepségen vehetik át azok a végzőseink, akiknek nyolc éves kitartó, kiemelkedő munkájáért odaítéli a nevelőtestület.
Sikeres sporttevékenységéért sok diákunk birtokosa az iskola, illetve a város által adományozott „Jó tanuló, jó sportoló” elismerésnek is.
Eredményeinkre büszkék vagyunk, s igyekszünk névadónk életművéhez méltón dolgozni. 1991-ben vette fel iskolánk Teleki Blanka nevét, ezzel is emléket állítva a magyarországi nőnevelés úttörője munkásságának.

 

 

 

Copyright © 2024 Füzesabonyi Teleki Blanka Általános Iskola és AMI Rights Reserved.